Národní přírodní rezervace SOOS

Kontakt na NPR SOOS: 351 011 997

Stanice pro poraněné živočichy:  731 824 390

 

NPR SOOS nedaleko Františkových Lázní (někdy také SOOS-Hájek) patří mezi nejvýznamější přírodní rezervace v Česku. Na ploše 221 hektarů můžete obdivovat rozsáhlá rašeliniště a minerální slatiniště. Typické pro přírodní rezvaci SOOS jsou bublající bahenní sopky, tzv. mofety. Oblast SOOS byla vyhlášena rezervací již v roce 1964.

Kde se vzala na SOOSu křemelina? Jde o pozůstatky řas a rozsivek, keré tu žily v minulosti v někdejším jezeře. Postupem času vytvořily bezmála sedm metrů silnou vrstvu křemeliny, tzv. křemelinový štít. Křemelinový štít je pokládán za evropský unikát.

Naučná stezka SOOS

Přímo po dně vyschlého jezera dnes vede téměř kilometr a půl dlouhá naučná stezka SOOS. Návštěvníkům prostřednictvím informačních tabulí přibližuje geologickou činnost, která zde po dlouhá léta probíhala a stále probíhá.

Navštívíte-li SOOS za deštivého počasí, naskytne se vám pohled na bublající mofety. Jde o vyvěrající oxid uhličitý, který díky své síle vytváří bahenní sopky. Vedle toho zde můžete obdivovat také celou řadu minerálních pramenů. Mezi nejznámější patří Císařský pramen a pramen Věra. Do rezervace je možný vstup i se psem na vodítku.

Na své si jistě přijdou také milovníci flóry. V NPR SOOS najdete široké zastoupení slanomilné vegetace. Jde o opravdové rarity, např. slanomilná orchidej korálice trojklanná a další slanomilné rostliny. Rezervace SOOS je také domovem celé řady chráněných živočichů.

Velkou atrakcí především pro děti je nepochybně úzkokolejná dráha Kateřina, kterou se zde můžete svézt.

Muzeum SOOS

Cena vstupného do rezervace zahrnuje automaticky také expozici místního muzea, která stojí za zhlédnutí. Muzeum SOOS nabízí expozice Příroda Chebska a Příroda SOOSu. Dále pak expozici Ptačí svět Chebska.

V rozsáhlém areálu se dále nachází Česko-bavorský geopark SOOS a další expozice.

Dinosauři v životní velikosti

Velkým lákadlem pro rodiny s dětmi jistě bude nedávno otevřený pavilon s expozicí Dějiny Země. Najdete zde modely dinosaurů v životní velikosti. Expozici Dějiny Země doplňují velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, legendárního českého umělce specializujícího se na období druhohorních prehistorický ještěrů. Nechybí řada zajímavých informací z oblasti paleontologie.

Stanice handicapovaných živočichů SOOS

Součástí rozsáhlé rezervace SOOS-Hájek je také stanice pro záchranu handicapovaných živočichů.

Otevírací doba NPR SOOS

Vždy aktuální informace o otevírací době a ceně vstupného naleznete na www.muzeumfl.cz
 

Jak vidíte, Národní přírodní rezervace SOOS představuje ideální tip na výlet na Chebsku. Pejska na vodítku můžete vzít s sebou ZDARMA!

Máte otázky?

Kontaktujte nás:

Rezervace SOOS

email: soos@muzeumfl.cz

telefon: 351 011 997

adresa: Nový Drahov, 351 34 Skalná

              GPS: 50.145935,12.402325

Partneři

 

  

 
 
 
 
 
 

Kontakt

Svazek obcí Kamenné vrchy nám. 5. května 164
351 37 Luby
+420 737 107 227

IČO: 71175971

datová schránka: qadhsvk