Hrad Vildštejn (Wildstein) - Město Skalná

První písemná zmínka o hradu Vidštejn pochází z roku 1225, ale odhaduje se, že byl postaven již kolem roku 1166. Jedná se o vodní hrad v románském stylu, na kterém se dodnes zachovaly všechny prvky štaufské hradní architektury. Vlastní hrad patří k nejstarším zachovalým vodním kamenným hradům v Čechách, byl založen jako ministeriální hrad příslušný stavebně i správně k chebské falci Fridricha Barbarossy.

V době vlády Gummerauerů (1452) byl hrad Vildštejn vypálen českým vojskem zemského správce Jiřího z Poděbrad. Následně byl tento hrad Albrechtem Šlikem přestavěn do gotického stylu. Kromě toho vznikla ještě v roce 1783 samostatná budova nového rokokového zámku v předhradí. Po výstavbě zámku přestal hrad Vildštejn sloužit jako šlechtické sídlo a od roku 1843 jej zdejší měšťané využívali jako sladovnu. V současné době je hrad Vildštejn v soukromých rukách, je postupně opravován, návštěvníky láká svými gotickými křížovými klenbami v přízemí, románskou kaplí s původním schodištěm vytesaným do kamene.

Hradní budova je dnes zcela zrekonstruována. Nachází se zde muzeum hradu, středověká hodovna, královský sál, obřadní síň a muzeum hasičské techniky. 

Zámecká budova dnes nabízí prohlídku středověké kovárny, vězení i muzeum vězeňství na Vildštejně.

 

Hrad Vildštejn - Obec Skalná