Nebanice           

Počet obyvatel (k 1.1.2023): 342
 
Rozloha: 9,38 km2
 
Část obce: Hartoušov
 
 

Nebanice leží 12 km od Chebu přímo na páteřní cyklostezce Karlovarského kraje (22,2 km). Přijet sem můžete z Chebu přes Chocovice a Vokov a na Sokolov pokračujete směrem na Mostov. Pokud chcete poznat místní "neklidný" kraj, stojí za to udělat si odbočku směrem na Hrtoušov a podívat se na Hartoušovské mofety. 

Do katastru Nebanic patří také Hartoušov, Hněvín a Vrbová. 

Historie obce Nebanice

Obec Nebanice vyrostla soustředěná kolem návsi. První zmínka je z roku 1391, kdy byla zmíněna jako majetek chebského rodu Junckerů. Nad vesnicí se tyčí kostel sv. Osvalda z roku 1716. Kostel obklopuje velmi pěkný hřbitov s památníkem padlých z I. světové války. Název Nebanice má slovanský původ a zvnikl z původního Nebažice, což znamená "ležící mimo bažiny". Obec opravdu obklopuje nestabilní půda. Nachází na levém břehu potoka Plesná, jehož koryto je lemováno bažinami a vývěry oxidu uhličitého. 

V obci se narodil Jan Johan Fischer (1742 – 1793), který je autorem mnoha roubených a hrázděných staveb. Bohužel se na katastru dochovalo jen velmi málo původních staveb charakterizujících původní selskou architekturu. Z hrázděných staveb se dochoval pouze původní výměnek a stodola patřící k selské usedlosti č.p. 6.

Zajímavosti obce Nebanice

Řeka Ohře, která je vyhledávána vodáky, je v okolí Nebanic lemována pastvinami, na nichž se pasou, sluní a prohánějí koně. V Nebanicích má chov koní dlouholetou tradici, specializují se zde na chov starokladrubských koní, nejstaršího českého plemene koní. Za více než čtyřista let své existence je toto plemeno sžito s klimatickými a přírodními podmínkami ČR. Starokladrubští koně jsou považováni za součást kulturního dědictví ČR a byli uznáni národní kulturní památkou České republiky. 

Přírodní památka - Hartoušovské mofety

Partneři

 

  

 
 
 
 
 
 

Kontakt

Svazek obcí Kamenné vrchy nám. 5. května 164
351 37 Luby
+420 737 107 227

IČO: 71175971

datová schránka: qadhsvk