Nový Kostel      

Počet obyvatel (k 1.1.2023): 515
 
Rozloha: 43,68 km2
 
Části obce: Božetín, Čižebná, Horka, Hrzín, Kopanina, Mlýnek, Spálená
 
 

Když se řekne Nový Kostel, jistě se vám vybaví jedno slovo — zemětřesení. Chebsko je známou tektonickou oblastí v rámci ČR. A právě Nový Kostel bývá častým epicentrem místních záchvěvů země. Nový Kostel najdete asi 20 kilometrů severně do Chebu. Nedaleko Nového Kostela leží také města Luby a Plesná.

Nový Kostel, obec s bezmála šesti sty obyvateli, zahrnuje také několik místních částí. Patří mezi ně Hrzín, Mlýnek, Lesná, Kopanina, Horka, Čižebná, Oldřišská a Božetín.

Historie obce Nový Kostel

Historie Nového Kostela sahá do 17. století, kdy byla obec založena. Víte, jak obec přišla ke svému názvu? Jednalo se tehdy o stavbu nového kostela Povýšení sv. Kříže z roku 1613. Protože už však jeden starší kostel stál v nedaleké Křižovatce, obec dostala název Nový Kostel.

Následně byla při místním kostele zřízena i fara. Roku 1776 pak byla novokostelská farnost rozšířena a kostel zvětšen. V roce 1845 kostel Povýšení sv. Kříže zachvátil mohutný požár. Prý tehdy roztavil dokonce i kostelní zvony.

Obci se nevyhnuly ani další pohromy. Tak například v roce 1842 postihl Novokostelské hladomor jako důsledek dlouhotrvajícího sucha. Osm let na to pak velká část místních zemřela na tyfus, který sem zanesli vojáci.

Tradici měla v Novém Kostele výroba houslí. Místní je tu vyráběli přímo doma, aby je pak odváželi prodat do nedalekého Schönbachu (dnes Luby), který je dlouholetou houslařskou tradicí světoznámě proslulý.

Památky obce Nový Kostel

Jak bylo řečeno výše, historie i název obce Nový Kostel jsou úzce spjaty s místním kostelem Povýšení sv. Kříže. Místní jsou na něj velmi hrdí, koná se tu řada kulturních akcí.

Díky tektonické činnosti je okolí Nového Kostela hojné na výskyt minerálních pramenů, jeden z nich najdete při cestě na Mlýnek.