Odrava

Obec Odrava se nachází přibližně 10 kilometrů od Chebu. Obcí vede dálnice č. 6 Cheb - Karlovy Vary. Obec tvoří části: Dobroše, Mostov, Obilná, Odrava, Potočiště.

 

Historie obce Odrava

První písemná zmínka o tomto sídle pochází z roku 1370.

 

Památky obce Odrava

Nejvýznamnější atraktivitu představuje zámek v místní části Mostov, jež se nachází v blízkosti soutoku Ohře a Odravy.

Osada Mostov je poprvé zmiňována v roce 1353, kdy byla v držení chebských měšťanů Zoswitzerů, ale samotná původní tvrz až roku 1520. Tehdy její majitel Anzelm ze Štensdorfu prodal ves i tvrz Šlikům. Ti roku 1547 prodávají panství Nostvicům. V roce 1606 se dostává do majetku Arnošta Hofmanna z Minichhofu. Dalšími majiteli byli Jan Bedřich z Vchynic a Ludmila Felnerová. Po její smrti v roce 1660 vznikla o majetek pře. Nakonec sídlo získal Petr Vchynský. Poté ho odkoupil Jan Hartvik z Nostic a Nosticové vlastnili sídlo do roku 1693. Další majitel, Bedřich Perglar z Perglasu přestavil tvrz do podoby barokního zámku. V roce 1738 získávají spojením rodů zámek páni ze Schirndingu. Opět se střídalo několik majitelů; Josef Kolbenschlag, Michal Bruster, Rummerskircherové a také Komersové. Komersové z Chebu (Antonín Emanuel Komers) přestavěli zámek do romantického stylu a založili zámecké zahrady. V roce 1886 odkoupil Mostov průmyslník Georg Haas z Hasenfelsu, který zde roku 1914 zemřel. Po roce 1945 byl využíván státními statky.

Zámek překonal dlouhé období zanedbávání v majetku státních statků a ve 21. stoletízde byl vybudován hotel, wellness centrum a také restaurace s možností konání svatebních hostin. Okolní hospodářské budovy byly opraveny a jsou udržovány také zámecké zahrady. Zámecká zahrada byla vyhlášena významným krajinným prvkem.

V zámku se nachází unikátní soubor patnácti kachlových kamen. Okolo zámku směrem k zaniklé osadě Hlínová vede cyklostezka Ohře, lemovaná památnými javory aleje Mostov. (www.wikipedie.org).

 

 

 

 

Partneři

APDM

Přejděte na stránky APDM

Sdružení Ašsko

Přejděte na stránky Sdružení Ašsko

Krajská hosp. komora KK

Přejděte na stránky OKH Cheb