Národní přírodní rezervace SOOS

Kontakt na NPR SOOS: 354 542 033

Stanice pro poraněné živočichy:  731 824 390

 

NPR SOOS nedaleko Františkových Lázní (někdy také SOOS-Hájek) patří mezi nejvýznamější přírodní rezervace v Česku. Na ploše 221 hektarů můžete obdivovat rozsáhlá rašeliniště a minerální slatiniště. Typické pro přírodní rezvaci SOOS jsou bublající bahenní sopky, tzv. mofety. Oblast SOOS byla vyhlášena rezervací již v roce 1964.

Kde se vzala na SOOSu křemelina? Jde o pozůstatky řas a rozsivek, keré tu žily v minulosti v někdejším jezeře. Postupem času vytvořily bezmála sedm metrů silnou vrstvu křemeliny, tzv. křemelinový štít. Křemelinový štít je pokládán za evropský unikát.

Naučná stezka SOOS

Přímo po dně vyschlého jezera dnes vede téměř kilometr a půl dlouhá naučná stezka SOOS. Návštěvníkům prostřednictvím informačních tabulí přibližuje geologickou činnost, která zde po dlouhá léta probíhala a stále probíhá.

Navštívíte-li SOOS za deštivého počasí, naskytne se vám pohled na bublající mofety. Jde o vyvěrající oxid uhličitý, který díky své síle vytváří bahenní sopky. Vedle toho zde můžete obdivovat také celou řadu minerálních pramenů. Mezi nejznámější patří Císařský pramen a pramen Věra. Do rezervace je možný vstup i se psem na vodítku.

Na své si jistě přijdou také milovníci flóry. V NPR SOOS najdete široké zastoupení slanomilné vegetace. Jde o opravdové rarity, např. slanomilná orchidej korálice trojklanná a další slanomilné rostliny. Rezervace SOOS je také domovem celé řady chráněných živočichů.

Velkou atrakcí především pro děti je nepochybně úzkokolejná dráha Kateřina, kterou se zde můžete svézt.

Muzeum SOOS

Cena vstupného do rezervace zahrnuje automaticky také expozici místního muzea, která stojí za zhlédnutí. Muzeum SOOS nabízí expozice Příroda Chebska a Příroda SOOSu. Dále pak expozici Ptačí svět Chebska.

V rozsáhlém areálu se dále nachází Česko-bavorský geopark SOOS a další expozice.

Dinosauři v životní velikosti

Velkým lákadlem pro rodiny s dětmi jistě bude nedávno otevřený pavilon s expozicí Dějiny Země. Najdete zde modely dinosaurů v životní velikosti. Expozici Dějiny Země doplňují velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, legendárního českého umělce specializujícího se na období druhohorních prehistorický ještěrů. Nechybí řada zajímavých informací z oblasti paleontologie.

Stanice handicapovaných živočichů SOOS

Součástí rozsáhlé rezervace SOOS-Hájek je také stanice pro záchranu handicapovaných živočichů.

Dančí obora SOOS

A aby toho nebylo málo, vydejte se na procházku do naší dančí obory. Naši daňci se každým rokem rozrůstají.

Otevírací doba NPR SOOS 2017

Jak vidíte, Národní přírodní rezervace SOOS představuje ideální tip na výlet na Chebsku. Pejska na vodítku můžete vzít s sebou ZDARMA!

 

Otevírací doba 2017

 od 18. března 2017 do 19. listopadu 2017 otevřeno KAŽDÝ DEN
 

 červenec - srpen = 9:00 - 18:30 hodin

 září = 9:00 - 17:30 hodin 

 říjen = 9:00 - 16:30 hodin

 listopad = 10:00 - 16:30 hodin

 

 

 

 

Vstupné do NPR SOOS

Kategorie

Cena

Dospělí 90 Kč
Děti do 6 let zdarma
Děti 7- 15 let 30 Kč
Rodinné vstupné 170 Kč
Důchodci starobní, studenti, ZTP 80 Kč
Hromadné školní výpravy/základní školy 20 Kč

 

 

 

 

 

 

 

Další informace najdete zde: http://www.muzeum-frantiskovylazne.cz/cz/o-rezervaci

 

 

 

Máte otázky?

Kontaktujte nás:

Rezervace SOOS

email: soos@muzeumfl.cz

telefon: 354 542 033

adresa: Nový Drahov, 351 34 Skalná

              GPS: 50.145935,12.402325